Grappling je považován za složitější bojové umění a dnes ve své podstatě sportovní verzí MMA, kde nejsou povoleny údery ani kopy. Do jisté míry se podobá wrestlingu, kdy v boji má zápasník za cíl mít protivníka pod kontrolou, získat fyzickou výhodu a dostat jej do situace, kdy nevydrží nápor a sám zápas dobrovolně vzdá, ať už poklepání, nebo tzv. submisí. Velká část zápasu probíhá na zemi, kdy se protivník snaží porazit konkurenci různými technikami páčení a škrcení.
Pro koho je grappling určen?
S grapplingem může začít v podstatě kdokoliv bez ohledu na věkovou hranici či fyzickou kondici. Grappling je totiž považován za formu sebeobrany, a tak by se vám někdy mohly naučené techniky opravdu hodit. Je převážně vhodný pro ty, kteří si nechtějí po tréninku odnést domů nějakou připomínku v podobě monoklu nebo roztrženého rtu. Při grapplingu je totiž zakázáno užití jakýchkoliv kopů a úderů.
Pokud s grapplingem začínáte, pak byste se měli obrnit trpělivostí. Základy se mohou totiž zdát trochu nudné, ale časem se na tréninku dostanete do hloubky a pochopíte výhody naučených technik.
TYP SPORTU
DÉLKA
OBTÍŽNOST
VÝDEJ KALORIÍ
Mezi základní techniky grapplingu patří:
Pasování – soupeři se v tomto případě do sebe zapřou a pokouší se kontrolovat toho druhého. Pasování využijete, pokud soupeře chcete dostat na zem, nebo naopak se sami zemi bráníte.
Takedown – způsob, kterým boj přenesete na zem. Jde o náročnější techniku, kterou ne každý zcela ovládá. Chce to značnou zkušenost.
Hody – stejně jako takedown pomohou přenést zápas na zem. Při použití této techniky může být soupeř zaskočen a někdy i otřesen, což zápasníkovi dává značnou převahu.
Submise – kombinace pák a škrcení, kdy protivník nemá již na vybranou a zápas vzdá.
Držení neboli zámky – touto technikou je soupeři zabráněno jakkoliv změnit pozici a zápasník získává čas, aby přešel do pozice vítězné.
Únik – důležité nejsou jen techniky útoku, ale také obrana a jedním z nich je právě únik, který by měl znát každý začínající i zkušený grappler.
Pohyb na soupeři – skvělý technika v kombinaci s držením a ukončením, kdy zkušený zápasník může kontrolovat pohyb svého soupeře.
Váhové kategorie
• do 65 kg
• 66–76 kg
• 77–87 kg
• 88–98 kg
• nad 99 kg
• bez rozdílu vah
Jaké vybavení je ke Grapplingu potřeba?
Pokud byste si museli vybrat pouze jednu ochrannou pomůcku, kterou byste měli nosit, pak by to měl být chránič zubů. Brání tomu, aby byly zuby odštípnuty nebo vytrženy, snižují pravděpodobnost kousnutí se do jazyka a pomáhají předcházet otřesům. Zkušení zápasníci ví, že do sportovní tašky patří také tejpy. Správným použitím této pásky lze dosáhnout zmírnění pohyblivosti kloubu a zajištění stability, což může být užitečné, když se snažíte trénovat se zraněním a chcete zabránit opětovnému poranění dané oblasti. V zápase se samozřejmě neobejdete také bez suspenzoru.
V Alpha Gymu máme trenéry, kteří mají za sebou skvělou zápasnickou kariéru. Pokud se rozhodnete s grapplingem začít, nebo se v něm třeba jen zlepšit, pak pro vás pořádáme každý týden tréninky grapplingu. Aktuální rozvrh najdete na našich stránkách.
GRAPPLING V ALPHA GYM KARLOVY VARY
TRENÉR GRAPPLINGU