Mixed Martial Arts, zkráceně MMA, je nejtvrdším sportem planety a některými nazýván dokonce sportem tisíciletí. Vyznačuje se tím, že kombinuje několik disciplín bojových sportů – od thaiboxu, wrestlingu (řeckořímského zápasu i volného stylu), boxu, brazilského ju-jitsu, fightingu, juda až třeba po karate a taekwondo. Jedná se o vysoce kontaktní sport, kde se jedinec snaží soupeře porazit různými chvaty, údery, kopy a škrcením, přemoci jej ve stoje nebo na zemi, samozřejmě bez užití jakékoliv zakázané techniky.
V poslední době je MMA v Česku na vzestupu. Máme hned několik sportovců, kteří se dostali až do prestižní organizace UFC (Ultimate Fighting Championship), což je světová organizace podporující MMA, a do které se dostanou opravdu jen zápasníci té nejvyšší úrovně.
TYP SPORTU
DÉLKA
OBTÍŽNOST
VÝDEJ KALORIÍ
Jak začít s MMA a pro koho je vhodné?
Říká se, že MMA je jedním z nejnáročnějších sportů a není tedy pro každého. Tím však nemyslíme pohlaví, neboť popularita ženského MMA je poslední dobou na významném vzestupu. S MMA může začít kdokoliv, kdo alespoň základním způsobem dbá o svou fyzickou kondici.
Nezáleží však na výšce ani váze. Ať už má člověk hubenou postavu, je malý nebo vysoký, lehký nebo těžký, při tréninku MMA se vždy naučí využívat své dispozice tím správným způsobem. MMA se vyznačuje svou komplexností – získáte sílu, zlepšíte svou fyzickou kondici a skvěle působí i na psychiku člověka, kdy pomáhá odbourávat stres a buduje sebevědomí.
Současně se také naučíte ty nejefektivnější techniky z mnoha dalších sportů jakými jsou wrestling (řeckořímský zápas i volný styl), grappling, brazilské ju-jitsu, judo, thaibox, box, taekwondo, karate nebo fighting. Důležitou roli hraje disciplína a pravidelnost tréninků, v čem může skvělou roli sehrát skupina spolubojovníků a tým, který se při trénincích „hecuje“ a podporuje ve zvládání náročných technik.
Jaké vybavení je k MMA potřeba?
Kromě trenek by si měl každý zápasník MMA pořídit nezbytné ochranné pomůcky, jakými jsou chrániče na zuby a suspenzor. Neobejdete se také bez speciálních MMA rukavic, které ochrání vaše klouby a umožní se pořádně opřít do úderu. MMA rukavice se vyznačují tím, že jsou bezprsté, čímž umožňují úchop při grapplingovém souboji, a speciální kryt palce minimalizuje možnost jeho zranění při tréninku.
MMA V ALPHA GYM KARLOVY VARY
Trochu té historie aneb jak vznikalo gladiátorství 21. století
Pokud bychom chtěli jít do dávné historie, pak bychom mohli říct, že první počátky MMA spadají až do 7. stol. př. n. l., kdy Řekové do Olympijských her zahrnuli ke klasickému zápasení (dnes řeckořímský zápas a volný styl – nebo souhrně wrestling) také zápasení bez jakýchkoliv limitů. Současné MMA, jak ho známe dnes, však datujeme do první poloviny 20. století. Helio Gracie ze slavného rodu Graciu, původně jeden ze zakladatelů brazilského ju-jitsu, zavedl v Brazílii zápas, ve kterém bylo vše povoleno.
Tento neporazitelný zápasník svou techniku a styl učil i své syny a svými zápasy přilákal četné publikum diváků. První šampionát UFC (Ultimate Fighting Championship) se konal v roce 1993, které vyhrál Royce Gracie, člen výše uvedeného slavného rodu, a to se svým tenkrát naprosto neporazitelným brazilským ju-jitsu.
Váhové kategorie
Je zcela pochopitelné, že při zápasu MMA spolu nemůže soupeřit jen tak někdo. Utkat se mohou soupeři, kteří jsou ve stejné váhové kategorii. A jaké jsou váhové kategorie MMA?
Mužské kategorie:
- muší váha – do 56 kg
- bantamová váha – do 61 kg
- pérová váha – do 66 kg
- lehká váha – do 70 kg
- welterová váha – do 77 kg
- střední váha – do 84 kg
- polotěžká váha – do 93 kg
- těžká váha – do 120 kg
Ženské váhové kategorie jsou v současné době pouze tři:
- slámová váha – do 52 kg
- bantamová váha – do 61 kg
- pérová váha – do 66 kg
Výjimka nastává, kdy se soupeři na váze domluví, tehdy jde o tzv. smluvní váhu (catch weight), ve které se následně také utkají.
Zápas MMA – kdo rozhoduje o výsledku?
Pokud není zápas ukončen před limitem knockoutem nebo vzdáním se silnějšímu soupeři, případně diskvalifikací, o jeho výsledku vždy rozhodují tři bodoví rozhodčí, kteří sledují techniky použité během zápasu, počet povolených úderů, efektivitu boje na zemi, tempo zápasu, obranu a mnoho dalších kritérií.
Délka zápasu
MMA zápas netrvá dlouho, i když množí zápasníci v kleci by mluvili jinak. Skutečná délka zápasu je odvislá od soutěže, ve které bojovníci startují. Pokud se jedná o zápas netitulový, pak probíhají většinou tři kola po třech minutách v soutěžích amatérských nebo pěti minutách v zápasech profesionálních, vždy s minutovou pauzou mezi koly. Pokud se zápasníci utkávají o profesionální titul, čeká je kol hned pět, a to po pěti minutách s minutovou pauzou mezi koly.
V Alpha Gymu máme trenéry, kteří mají za sebou skvělou zápasnickou kariéru. Pokud se rozhodnete s MMA začít, nebo se v něm třeba jen zlepšit, pak pro vás pořádáme každý týden tréninky MMA pro začátečníky i pokročilé. Aktuální rozvrh najdete na našich stránkách.
TRENÉR MMA POKROČILÍ A ZAČÁTEČNÍCI
Video z tréninku
MMA FIGHTER
4 WINS
2 LOSSES
MMA FIGHTER
1 WIN
0 LOSSES