Wrestling je bojový sport zahrnující techniky typu klinč, hod, takedown, zámek atd. Někdy se může zdát, že jde spíše o zábavu a způsob, jak pobavit publikum než o profesionální zápas. Existuje však celá řada stylů s různými pravidly. Rozhodně byste si neměli plést řecko-římský zápas s volným stylem, jenž se v řadě věcí od sebe liší. Tento sport má dalekosáhlou historii a dnes je populární na celém světě. Techniky, které se zápasník ve wrestlingu naučí, může použít i v jiných kontaktních sportek, jako například v MMA.
Historie wrestlingu
Wrestling je jedním z nejstarších sportů vůbec. Již dávné babylonské a egyptské reliéfy vyobrazují zápasníky v pozicích, které jsou nám známy i dnes. Homér, který ve své Iliadě líčí Trojskou válku, zmiňuje také wrestling. Velký význam měl wrestling především ve starověkém Řecku, kdy se z něj stal ústřední sport starověkých olympijských her. Staří Římané si z řeckého wrestlingu propůjčili mnoho dovedností, nicméně z něj vynechali některé brutální zákroky.
TYP SPORTU
DÉLKA
OBTÍŽNOST
VÝDEJ KALORIÍ
Kdo může začít s wrestlingem?
Wrestlingu se může věnovat v podstatě kdokoliv bez ohledu na věkovou hranici. Wrestling je stejně jako grappling označován za formu sebeobrany, a tak by se vám někdy mohly naučené techniky hodit. Je převážně vhodný pro ty, kteří chtějí zesílit. Wrestleři jsou totiž známí svou nepřekonatelnou silou. Při wrestlingu se zdokonalíte v obratnosti a naučíte se cenné techniky, které během jakéhokoliv zápasu rychle zúročíte. Při wrestlingu je zakázáno užití kopů a úderů. Nehrozí vám tak natržené obočí či monokl.
Jaké vybavení je potřebné na wrestling?
Zápasnický trikot se někomu může zdát vtipný, přesto má své opodstatnění. Elastický materiál udržuje tělo v suchu a teple a zabraňuje soupeři používat cokoli na zápasníkovi jako páku. Pokud se hodláte wrestlingu více věnovat, pak byste si měli pořídit také speciální wrestlingovou obuv, která je lehká a pružná. Většinou mají tyto boty gumovou podrážku pro lepší přilnavost na podložce. Určitě se hodí také chrániče uší.
Řecko-římský zápas
Řecko-římský zápas je dnes mezinárodní disciplínou a olympijským sportem. Na Olympijských hrách se poprvé oblevil v roce 1896 a od roku 1904 byl zahrnut do každých Letních olympijských her. V řecko-římském zápase je zakázáno držet soupeře pod pasem a aktivně používat nohy při provádění jakékoli akce. Toto omezení má za následek upřít pozornost na házení, protože zápasník nemůže použít podkopnutí k tomu, aby vzal soupeře na zem, nebo se vyhnout hození zaháknutím nebo popadnutím soupeřovy nohy. A jak tedy soupeře porazit a zápas vyhrát? Jednoduše jej musíte udržet na zemi.
Kategorie řecko-římského zápasu
Pokud se chcete utkat v řecko-římském zápase, pak byste se měli orientovat v jeho hlavních kategoriích. Ty jsou rozčleněny dle věku na školáci, kadeti, junioři a senioři.
- Školáci – do této kategorie patří chlapci ve věku 14–15 let, kteří se mohou utkat v deseti hmotnostních třídách od 29 do 85 kg
Kadeti – mladí muži ve věku 16–17 let zápasící v deseti hmotnostních třídách od 39 do 100 kg. - Junioři – mladí muži ve věku 18 až 20 let zápasící v osmi hmotnostních třídách v rozmezí od 46 do 120 kg.
- Senioři – do této kategorie patří muži ve věku 20 a více let a zápasí v osmi hmotnostních třídách od 59 do 130 kg.
WRESTLING V ALPHA GYM KARLOVY VARY
Volný styl
Volný styl je mezinárodní disciplínou a olympijským sportem, ve kterém se mohou utkat muže i ženy. Tento styl umožňuje zápasníkovi použití nohou při útoku a obraně. Hlavní podmínkou výhry v této disciplíně je vítězství zápasníka hodem a udržením soupeře na podložce.
Kategorie volného stylu
Volný styl má stejné kategorie jako řecko-římské zápasy, liší se však váhovými třídami.
- Školáci – chlapci ve věku 14–15 let zápasící v deseti hmotnostních třídách od 29 do 85 kg.
- Kadeti – mladí muži ve věku 16–17 let zápasící v deseti hmotnostních třídách od 39 do 100 kg.
- Junioři – mladí muži ve věku 18 až 20 let, kteří zápasí v osmi hmotnostních třídách v rozmezí od 46 do 120 kg.
- Senioři – muži ve věku 20 a více let zápasící v osmi hmotnostních třídách od 57 do 125 kg.
V Alpha Gymu máme trenéry, kteří mají za sebou skvělou zápasnickou kariéru, dokonce i mistra ČR. Pokud se rozhodnete s wrestlingem začít, nebo se v něm třeba jen zlepšit, pak pro vás pořádáme každý týden tréninky wrestlingu. Aktuální rozvrh najdete na našich stránkách.
TRENÉR WRESTLINGU